Babynabytek.sk   »   Hry   /   Spoločenské hry   /   Vilac Moje prvé šach

DOČASNE VYPREDANÉ - Vilac Moje prvé šach

Farebný šach pre najmenších s drevenými figúrkami zvierat. Ľahko upútajú pozornosť detí a tie si tak ľahšie osvoja princíp hry. Figúrky sú uložené v látkovom .. viac

Naša cena: 34,80 €
celkové hodnotenie
5
2 celkové hodnotenie

Kód: Varianta: Cena: Dostupnosť:
33915-0 Vilac Moje prvé šach
34,80 €
2-3 dni

Vilac Moje prvé šach

Farebný šach pre najmenších s drevenými figúrkami zvierat. Ľahko upútajú pozornosť detí a tie si tak ľahšie osvoja princíp hry.

Figúrky sú uložené v látkovom vrecúšku. Balenie obsahuje 32 dielikov. Ilustrované Ingelou P. Arrhenius.

Hlavné vlastnosti :

drevená herná doska aj figúrky farebná hra stimuluje zmysly detí design Ingelou P. Arrhenius

Obsah hry :
herný plán 16 čiernych a 16 bielych šachových figúrok
bavlnené vrecúško Dvaja hráči, "čierny" a "biely" majú vedľa svojho kráľa 15 ďalších figúrok: dámu, 2 strelcov, 2 jazdcov, 2 veže a 8 pešiakov.

Štartovacia pozícia: Na začiatku hry sa dieliky rozostavia ako na obrázku č. 1, ktorý nájdete v originálnom návode v balení. Kráľ vždy stojí na poli D, kráľovná na poli E. Začína biely hráč, potom sa hráči na ťahu striedajú po jednom ťahu. Hráč sa nikdy nemôže svojho ťahu vzdať. Žiadnym ťahom sa figúrka nesmie presunúť na políčko, na ktorom už stojí iná figúrka rovnakej farby. Figúrky sa pohybujú vždy na prázdne miesta, výnimkou je len branie súperovej figúrky. V tomto prípade hráč postaví svoju figúrku na miesto vzatej figúrky súpera. Jazdec je jediná figúrka, ktorá môže preskakovať ostatné figúrky. Bráni súperovej figúrky spočíva v tom, že sa táto figúrka odstráni políčka a na rovnaké políčko sa postaví figúrka, ktorá ju vzala. Cieľom hry je dať šach-mat kráľovi oponenta. Šach nastáva, keď nejakým ťahom napadnete súperovho kráľa, tzn. presuniete figúrku tak, že by potenciálne budúcim ťahom mohla kráľa brať, tomuto sa hovorí šach. Pokiaľ taká situácia nastane, je súper povinný hrať tak, aby túto hrozbu odvrátil. Napr. ťahať kráľom na políčko, ktoré nie je napadnuté alebo pred kráľa postaviť inú figúrku a tým odvrátiť útok alebo napadajúci kameň zobrať. Ak neexistuje žiadny ťah, ktorý by vyhovoval pravidlám, znamená to mat alebo šach-mat, tzn. koniec hry a víťazstvo hráča, ktorý dal mat. Podľa pravidiel sa figúrka kráľa nedá vziať, pri šach-mate sa preto pokladá ležmo na hraciu dosku. Ako sa pohybujú jednotlivé dieliky: Hra je zaujímavá tým, že sa každá figúrka pohybuje inak.


Kráľ
Môže sa pohybovať o jedno políčko do všetkých smerov, samozrejme nie na políčka, ktoré sú ohrozované figúrkami spoluhráča. Dvaja králi nikdy nemôžu byť na susedných poliach.

Cieľom hry je dať šach kráľovi protihráča. Kráľ nemôže byť nikdy vzatý. Pokiaľ niektorý hráč napadá oponentovho kráľa, musí ho upozorniť vyslovením slova „šach“.

Dáma
Je najsilnejšou figúrkou, pretože sa môže pohybovať do všetkých strán, o ľubovoľný počet polí. Nesmie pri tom ale preskočiť inú figúrku.

Jazdec
Jazdec sa nepohybuje v priamke, ako ostatné figúrky, ale z jedného políčka na druhé, v tvare písmena L. Môže preskakovať vlastné aj oponentove figúrky. Pri pohybe sa najprv posunie o dve políčka dopredu, dozadu, doľava alebo doprava a potom o jedno políčko doľava, doprava, hore alebo dole, aby tak okopíroval svojim pohybom písmeno L. Nikdy však diagonálne. Pozri obrázok v návode.

Strelec
Pohybuje sa a berie figúrky v diagonálach. Môže sa pohybovať o koľko polí chce, ale pri každom ťahu iba v jednom smere. Nesmú preskakovať figúrky. Z pohybu po diagonálach vyplýva, že žiadnym ťahom nemožno zmeniť farbu políčka, na ktorom strelec stojí.

Veža
Pohybuje sa horizontálne a vertikálne v akejkoľvek vzdialenosti. Zo svojho políčka sa môže presunúť na také, ktoré je buď v rovnakom rade alebo rovnakom stĺpci. Nesmie však preskočiť žiadnu figúrku, ktorá by stála v ceste.

Pešiak
Pohybuje sa o jedno políčko vpred, okrem prvého ťahu, kedy sa môže, pokiaľ chce, posunúť o dve políčka vpred. Pešiak sa pohybuje iba vertikálne, výnimkou je branie súperových figúrok, vtedy sa pohybuje diagonálne, ako strelec. Vždy však o jedno políčko. Akonáhle sa pešiak dostane na 8. políčko - súperovu základňu, musí sa "premeniť" na inú figúrku, podľa rozhodnutia hráča, a to na takú figúrku, ktorá bola vzatá súperom. Kráľovná je najlepšou voľbou, ak už bola vzatá.

Švédska umelkyňa Ingela Peterson Arrhenius sa narodila v roku 1967. Umenie a dizajn mali vždy miesto v jej živote a než začala jej kariéra ilustrátorky, Ingela pracovala ako umelecká vedúca v Štokholme. Potom študovala reklamný a grafický dizajn na umeleckej škole aj v Štokholme. V roku 1992 začala podnikať ako ilustrátorka na voľnej nohe a pracovala medzinárodne naprieč reklamou, dizajnom, vydavateľstvom… V minulosti vytvárala tlačové vzory pre tkaniny, tapety, papiernictvo, taktiež pracovala na obaloch, produktovom dizajne, bytových doplnkoch a hračkách. Jej plagáty a designové hračky nájdete po celom svete. Má vášeň pre retro štýl, čo je jasne vidieť na ich dieloch a taktiež v jej nadšení pre typografiu a farby. Teraz žije v Štokholme s manželom a 2 synmi.

Rozmer balenia: 32x32x4 cm
Rozmer šachovnice: 30x30 cm
Vek: 6+

Materiál: drevo
Dizajn Ingela P. Arrhenius

viac značky: Vilac

Fotky užívateľov

pridať fotku

Diskusia

Pomôžte ostatným s nákupom.
Napíšte recenziu na tento produkt .

Recenzie produktu

Priemerné
hodnotenie
5
2 zákazníkov
hodnotilo