Babynabytek.sk   »   Výber farby detskej izby

Výber farby detskej izby

Pri zariaďovaní detskej izby je výber jeho farby jednou z najdôležitejších vecí. Farby pôsobia na náladu, celkové psychické rozpoloženie aj schopnosť dieťaťa sa sústrediť. Podľa prieskumu vykonanom na 100 deťoch dávajú deti prednosť teplým farbám pred studenými, neváhajte teda a nechajte Vaše dieťa, aby si farbu do svojej izby vybralo samo, pomôže Vám to dokonca lepšie poznať jeho povahu. Tým, že zariadite izbičku v určitej farbe, môžete dieťa prirodzene sklidnit, alebo naopak urobiť aktívnejším.

Červená farba podporuje našu sebadôveru, robí nás odvážnejšími, aktívnejšími. Ak mate dieťa, ktoré má problém s učením - proste sa mu nechce, vymaľujte mu múr v študijnej zóne červenou farbou. Ale nie je vhodné umiestniť červenú farbu do izby vznětlivému dieťaťu, mohlo by ho to prehnane dráždiť. Ak má vaše dieťa rado červenú, môže to ukazovať na jeho zvýšenú dominanciu a egoizmus.

Oranžová farba má podobné účinky ako červená, takže dávajte pozor, aby v nej nebolo primiešalo príliš červenej farby. Je to veľmi aktívna farba, podporuje vitalitu a zdravie. Deti môže silné pôsobenie oranžovej podnecovať k nedisciplinovanosti a hyperaktivite. Je to teplá, pozitívna a radostná energie. Preferujú ju ľudia spoločenskí, extrovertná a ľudia, ktorí majú radi dobrodružstvo.

Ružová farba je vyložene pre ľudí, ktorí majú extrémne ženské rysy. Symbolizuje srdce a lásku, bez výraznej vášne a sexuality. Milujú ju ľudia, ktorí pociťujú potrebu ochrany a lásky. Sú to nežné, zasnené, sentimentálny a citlivé osobnosti - ako Vaša princezná.

Žltá farba rozveseľuje, zahrieva a povzbudzuje. Pozitívne pôsobí na pamäť a učenie, podporuje sústredenie. Pozitívne pôsobí na depresiu. Ich účinkov môžeme využiť pre zvýšenie sebavedomia a optimizmu. Ak má vaše dieťa rado zrovna túto farbičku, môže mať sklon k sebapreceňovaniu.

Ideálne farbou do spální a detských izieb je farba Zelená. Je zaručeným uspávacím prostriedkom, upokojuje preťaženú myseľ. Na študijný stol by bolo vhodné použiť napríklad žlté prvky, aby dieťa bolo akčnejšie. Keďže má upokojujúce účinky, je vhodná pre nervózny a cholerické ľudí. Milujú ju ľudia otvorení nápadom a cestám.

Ak máte hyperaktívne dieťa, bude skvelou voľbou Modrá farba. Modrá farba má presne opačný vplyv než červená. Sťahuje, upokojuje a chladí. Vyvoláva v nás pocit pokoja, bezpečia a útlmu. Tejto farbe by sa mali vyhnúť slabí ľudia. Modrá napomáha ľuďom roztržitým, v strese, depresiách alebo s problémom koncentrácie. Ľudia, ktorí volia modrú, milujú pokoj a pohodu, sú mierumilovní a nemajú radi hádky.

Deti majú veľmi rady farbu Fialovú. Je to tým, že sú ešte emocionálne a mentálne nezrelé. Je vhodné fialovou farbou pôsobiť na deti hyperaktívne a v stresových situáciách. Fialová pomáha rozvíjať tvorivé schopnosti, inšpiráciu. Mali by sa jej vyhnúť ľudia závislí a s psychickými ťažkosťami. Milovníci tejto farby sú väčšinou veľmi senzitívni ľudia, samotári a individualisti.

Hnedú farbu preferujú jedinci, ktorí majú pocit, že prichádzajú o pôdu pod nohami, je to farba nostalgie, ale aj praktickosti, istoty zodpovednosti a odolnosť.

 

Čierna, sivá a biela sú nazývané ako nefarebné farby. Biela je symbolom čistoty, nevinnosti a vznešenosti. Ľudia, ktorí majú túto farbu v obľube, majú sklon k perfekcionizme, ideám a smelým plánom. Sú otvorení a cieľavedomí. Charakterizuje ich spoľahlivosť a schopnosť dobrého plánovania. V interiéri biela ochladzuje všetky odtiene farieb. Čierna stojí v protiklade ku všetkému, čo je pestré, svetelné a radostné. Symbolizuje smútok, tmu a samotu. Veľká záľuba v čiernej farbe poukazuje na strach, neurózy, depresie a ukazuje na želanie uzavrieť sa a ukryť sa pred vonkajšími vplyvmi. Jej preferencie ukazuje na kompenzačné správanie extrémne povahy. Šedú farbu radi užívajú ľudia, ktorí sa chcú dištancovať, schovať. Sú to ľudia, ktorí potrebujú získať odstup, aby mohli nájsť vnútornú stabilitu.