Babynabytek.sk   »   Inšpirácia do detských izieb: 5x inak, zakaždým štýlovo

Inšpirácia do detských izieb: 5x inak, zakaždým štýlovo

Trendy ve vybavení dětského pokoje

Zariaďujete detskú izbu? Pre jedneho je to splnený sen, pre druhého nočná mora. A ako to máte vy? Začnite výberom nábytku do detskej izby. Inšpirujeme vás tak, aby bola detská izba štýlová a praktická zároveň. Predstavíme vám deťmi obľúbenú klasiku i najnovšie trendy. Päť inšpiratývnych štýlov, ako zariadiť detskú izbu na jednej stránke!

Ktoré štýly bývania letia v detských izbách?

Populárne štýly v detskom bývaní sa pre obdobie 2019-2020 nijako hodne nemenia. U kormidla sa stále drží škandinávsky štýl, nasledujú ho štýly provence a vintage. Všetky tieto štýly spojuje harmónia, elegancia a svetlé farby, ktoré v deťoch vzbudzujú príjemné pocity. Ako rodič určite chcete, aby malo vaše dieťa modernú detskú izbu, v ktorej prežije krásne detstvo. Od miminka cez školské roky až po obdobie štúdií. A preto vám prinášame inšpirujúci výber z aktuálnych trendov v detských izbách.

Ešte než sa do toho pustíme, máme pre vás malé predjedlo v podobě 5 trendov pre obdobie 2019-2020, ktoré sú hitom detských izieb:

  1. Nahý nábytok vo farbe “nude” skombinujete so všetkými farbami a preto výborne spĺňa požiadavky na izbu v minimalistickom štýle.
  2. Gravírované vzory a štruktúry na drevenom povrchu detského nábytku sa v modernej detskej izbe rozhodne nestratia.
  3. Viacúčelový nábytok, ktorý okrem svojej hlavnej funkcie (napr. spanie) poskytne i niečo naviac. Určitě tu patria detské postele s prístelkou.
  4. Nástenné koberčeky alebo koberce s prvkami, ktoré sú príjemné na dotyk (strapce, vystupené nášivky).
  5. V neposlednom rade musíme spomenúť i motívy exotických zvierat, gigantické vzory kvetov alebo roztomilé hlavy plyšových zvieratiek na stene.

Škandinávsky štýl - nežnosť, krása, pohoda

Krásy vzdušného severského designu sa už pár rokov pevne držia na špičke obľúbených štýlov bývania. Nielen obývacie izby a spálne dospelákov, ale i detské izby v škandinávskom štýle vypadajú úžasne. Dostatok svetla, jednoduchosti a voľnosti ocenia predovšetkým rodičia, ktorí si prajú spokojené a šťastné deti.

Pri zariaďovaní detských izieb začínajte od farieb. Záleží na vás. Rozhodne sa neobmedzujte na čiernu a bielu. Nordic style - ako sa škandinávsky štýl prezývá - je síce postavený na bielej farbe, ktorá rozjasňuje, ale patria k nemu tiež pastelové farby (staroružová, svetlo modrá, atd.). Tieto farby kľudne použite pre maľbu detskej izby, ale krásne vypadajú i na vybavení interiéru.

Drevo. Hodne dreva prosím. Pre severský štýl je nutné spojenie s prírodou, a preto sa nebojte dreveného masívu bez dyhy, i keby to mali byť len nábytkové nôžky z masívu. Tyto drevené detaily v kombinácii s bielou pôsobí prírodným dojmom! Na detskom nábytku v škandinávskom štýle vynikne najlepšie jednoduchosť. Zdobnosť nie je na mieste. Ta predsa patrí štýlu provence.

Neni sa čomu diviť, že milovníci severského designu prepadli kúzlu domčekových postelí ktoré svojou jednoduchosťou a prírodným vzhľadom spľňajú všetky kritéria tohoto štýlu. Jednoduchosť, čisté línie a vzdušnosť prirodzene vyznejú najviac práve u drevených detských postelí v tvare domčeka.

Medvedia poznámka: Nezabudnite na dekorácie a doplnky. Huňaté koberce a textílie z prírodných materiálov detskú izbu zútulnia a dodajú jej hrejivý pocit. Tiež si doprajte svetlo. Hodne svetla. Pomôžu vám v tom trebars farebné svietiace guličky.

Tematický štýl alebo čím dieťa žije?

Postavte detskú izbu na jednom alebo niekoľkých motívoch, ktoré zrovna vášmu dieťaťu učarovali. Sú to dopravné prostriedky, zvieratá, princezny alebo snáď nejaký šport? Rozmiestnite v detskej izbe menšie doplnky a dekorácie znázorňujúce to, čo sa dieťati páči. Nábytok, odtieň stien i ďalšie vybavenie interiéru už jen prispôsobíte. Nezabudnite tiež na pravidlá ladenia farieb. Ideálnymi farbami, ktoré sa zladia skoro k všetkým farbám, sú odtiene šedej a bielej.

Jaká je však realita zariaďovania detskej izby? Schválne či sa v tomto spoznáte:

Najskôr trávite hodiny čítaním časopisov o bývaní, prechádzate instagram a pinterest. Potom zháňate krásný nábytok po všetkých čertoch a keď už máte pocit, že krajšia detská izba neexistuje… Príde vaša milovaná ratolesť a bez ohľdu na vaše úsilie, zaplní izbu svojimi obľúbenými hrdinami . A jemné pastelové farby? Tie sú sa úplne stratia pod nátlakom výrazne sfarbených Spidermanů, Blesků McQueenů, princezen...

Hlavné je, že sa v novej detskej izbe cítí najlepšie dieťa samotné. Alebo nie? ;) No dobe, ak sa vám to nepáči, máte dve možnosti. Buď budete k spokojnosti oboch strán izbičku prestavovať stále dookola, alebo sa zmierite s tým, že je to presne tá detská izba, akú si ju deti urobia;)

Dětská postel králik

Medveď dáva príklad: Chlapci sú obvykle nadšení z červeného závodného auta Bleska McQueena, potom skúste trebars koberce s týmto autíčkom alebo nejakú tapetu. Dievčatkám možno učarovali princezny z Ľadového kráľovstva, obliečky alebo kus nábytku s Elsou a Annou určite rozsvietia očka vašej malej princezny. Je veľmi pekné, keď ostatné vybavenie izbičky krásne ladí s farbami motívu, ktorý dieťa zbožňuje.

Trendy farbičky pre chlapcov i dievčatá

Stále platí, že chlapci intuitívne tiahnu k chladnejším tónom farieb (modrej a zelenej) kým dievčatá majú slabosť pre ružovú a červenú. Čo však vtedy, keď zariaďujete detskú izbu pre miminko, a ešte neviete či to bude dievčatko alebo chlapček? V tomto prípade siahnite po bielej, šedej alebo pastelových farbách, ktoré sú v posledných rokoch veľmi obľúbené. Hodí sa ako na steny, tak i na detský nábytok.

K slovu sa tiež dostávajú béžová alebo piesková. Není divu, že barvou roku 2019 se podle DULUXu stal kořeněný med. Tento trend posledných rokov sa odráža na farbe stien detských izieb. Základom sú u jednofarebnej steny (v bielej alebo béžovej) decentná kombinácia s niekoľkými ťahmi tlmenej zelenej, žltej, modrej alebo ružovej.

Dětské postýlky inspirace

Detským izbám sa hodia pastelové farby. Pokiaľ si netrúfate priamo na farebný odtieň stien, dajte šancu tapetám. V prípade, že necháte steny biele, použijte tieto farby na drobných doplnkoch alebo dekoráciách.

Z núdze ctnosť - krása i praktickosť minimalizmu

Dostať vysnívaný štýl do malej detskej izby je boj. Obzvlášť, keď máte více dětí. I tie najkrásnejšie kusy nábytku si vždy ukroja kus z miesta na hranie. A tak často víťazí úspora priestoru nad estetikou. Urobte z nevýhod malého priestoru přednosť a to vďaka premysleným kusom nábytku.

Ano! O slovo sa hlásia postele s prístelkou alebo rozkladacie postele, ktoré cez deň nezaberajú miesto a v noci sa premenia v praktické dvojlôžko. Ešte úspornejšie sú samozrejme poschodové postele. Ak už zvolíte akýkoľvek kus nábytku, pamätajte, že malým priestorom svedčí menej nábytku vo svetlejších odtieňoch. Pocitovo tak detskú izbu rozjasníte a pridáte jej tým na útulnosti.

Dětský pokoj inspirace

Netrápte se tým, či už ste boli k minimalistickému štýlu detskej izby dotlačeni malým priestorom, alebo ste po ňom vnútorne túžili. Každý si skôr alebo neskôr zamiluje jednoduchú eleganciu a funkčnosť minimalizmu. Hlavné je nezaplniť už tak malý priestor zbytočnosťami.

Medvedí tip: Pri výbere nábytku do detskej izby v duchu minimalizmu sú najdôležitejšie čisté materiály, jednoduché línie a tvary. Všetko musí byť v harmónii štýlu a praktickej využiteľnosti.

Král všetkých štýlov - Poriadkumilovný

Je ich všade plno a strašne rýchlo sa množia. Čo je to? Ano, mohli by to byť trpaslíci, ale bohužiaľ sú to hračky. Najhoršie zo všetkého sú hračky, ktoré už deti nebavia a len chytajú prach alebo sa len tak povaľujú na podlahe.

Poznáme to všetci. Ten pocit zbytočného plánovania a zariaďovania štýlovej detskej izby. A za tým nepríjemným pocitom je často len neporiadok. Teda “len” neporiadok je v skutočnosti  krásne označenie pre stav pripomínajúci výbuch bomby. Bomby plné hračiek, čistého i špinavého oblečenia a niekedy i jedla, ktoré ostalo nedojedené;)

Poradíme vám ako dať detskú izbu do poriadku a nestratiť nervy. Hračky, s ktorými si deti už nehrajú, uložte do krabíc, prípadne do boxov s víkom, aby sa na ne neprášilo. Pre dlhodobé udržanie poriadku doporučujeme uzavrieť s deťmi dohodu o mieste, kam majú svoje hračky pravidelne vracať. Možno keď deťom obstaráte krásný organizér na hračky začne ich upratovanie dokonca baviť;)

Organizér na hračky Ourbaby

Medvedí tip: Roznieslo sa, že v niektorých rodinách je najúčinnejšou metódou smeták, hrable alebo dokonca lopata, ktorou sa hračky presunú do jedného kúta. Estetické ani minimalistické to teda nie je, ale jednoduché a účinné rozhodne ano:)

Dostatočne inšpirovaní? Pusťte sa do zariaďovania

Že ešte nemáte dosť inšpirácie? Alebo ste nenašli štýl, ktorý sa vám páči? Sledujte nás na Facebooku alebo Instagramu Babynabytku! Pravidelná dávka inšpirácie do detských izieb niekoľkokrát týždne!

Zaujímajú vás ďalšie populárne štýly bývania a ako ich premietnuť do detských izieb? Možno niekedy nabudúce sa budeme venovať štýlom vintage, provence alebo trebars vidiecky štýl. Každého totiž fascinuje niečo iné. Napíšte nám do komentárov aký štýl najviac sedí vám a prípadne sa podelte o fotky vlastnoručne zariadených detských izbičiek;)

Medvedia rada na záver: Akákoľvek fascinujúca detská izba všetkých možných farieb a štýlov nikdy nenahradí milujúcu rodinu, v ktorej sa deti cítia dobre. Nech už sa teda  rozhodnete pre akýkoľvek štýl detskej izby, to najdôležitejšie je atmosféra, v ktorej deti každý deň vyrastajú.

--------------------------------

Zdroje:

Lenkadubska.cz
Mariannebydleni.cz
Janapekna.cz
Homestolove.com.au
Indecortrends.com
Lunamag.com