Babynabytek.sk   »   Zariaďujeme detskú izbu

Zariaďujeme detskú izbu

Prvá detská izba sa veľakrát zariaďuje už pred narodením dieťatka. Veľa rodičov pre svoje pohodlie urobí ako detskú izbu, tak zaobstará aj detskú postieľku do svojej spálne. Skôr alebo neskôr má dieťatko toľko vecí, že je lepšie, keď má svoje skrine, teda aj svoj pokoj.

Ak nechcete čo pár rokov sťahovať izby, vyberte hneď pre novorodeniatko izbu, ktorý bude vhodný až do jeho študentských rokov. Človeka láka bábätku zariadiť izbu, kde bude aj cez deň temno, ale to je chyba. Predsa nechceme, aby drobček deň krásne prespal a v noci bol potom akčný a nedal nám spať. Zvoľte teda izbu, ktorá bude mať dostatok denného svetla, ktoré je pre dieťa veľmi dôležite. Musí predsa čo najskôr rozlišovať, kedy je deň a kedy noc. Neskôr si v tejto izbe bude hrať, učiť sa písať, čítať a žiadne umelé osvetlenie Vám nikdy nenahradí prirodzené svetlo.

Ak sa necháváte prekvapiť a neviete, či čakáte chlapca či dievčatko, určite radi siahnete po zariadení izby v neutrálnych farbách. Ak chcete aj napriek tomu mať ružovů, či modrů izbu, nie je problém neskôr nakúpiť doplnky a galantériu v špecifických farbách.

Bábätko toho vo svojej prvej izbičke veľa nepotrebuje. Určite je vhodné izbu novo vymaľovať, čo má aj dezinfekčné účinky. Podlaha je vhodná ako plávajúca, drevená, tak aj pokrytá kobercom. Všetko má svoje pre a proti a musíte zvážiť, čo je pre Vás a Vaše dieťa vhodnejšie. Plávajúce podlahy sa dobre udržujú  - ak na hraciu zónu dáte kusový koberec s úpravou spodnej strany proti podkĺznutiu koberca, je skvelou voľbou. Ale. . . ak máte podlahové kúrenie, tak počítajte s tým, že stúpajúce teplo víri prach, čo nie je v miestnostiach určených k spánku vôbec vhodné. Prachové častice totiž stúpajú až do výšky postele a dieťatko by ich vdychovali. Ak nechcete riskovať malého alergika, odporúča sa potom podlahu vytierať aspoň 2x denne. Koberce boli kedysi alergológmi zatracované, teraz sa však ich názory rozchádzajú, pretože na rozdiel od hladkých podláh na kobercoch sa prach opätovne nevíri do vzduchu. Veľa ľudí volí kachľovou podlahu, čo na pohľad pôsobí chladne a nebezpečne. Stále je lepšie hlavou alebo pusinkou s prvým zúbkom udrieť do plastu, než do kachličky. Osvetlenie nepodceňujte. Centrálne osvetlenie doplňte svetlom nad prebaľovacím pultom, aby ste v noci dieťa úplne nerozebrali pri ostrom svetle. Ku kreslu, v ktorom dieťa radi správate sa tiež hodí doplnkové osvetlenie, za pár mesiacov v ňom budete čítať rozprávky. Postieľka, skriňa a komoda na detské oblečenie, prebaľovací pult, regál na prvé hračky a kreslo pre Vás - žiadny ďalší nábytok do svojho prvé izbičky bábätko nepotrebuje.

 

Keď dieťatko dorastie do školskovského veku, sú už požiadavky na jeho izbu iné. Je potrebné vytvoriť v izbe aspoň 2 zóny a to spaciu a hraciu. Nenechávajte si dieťa hrať v posteli, bude sa mu zle zaspávať. Posteľ je len na spanie. Hrací zóna musí byť oddelená. Na zem umiestnite hrací koberec, prvú detskú sedaciu zostavu so stolom na kreslenie a okolo organizéry a regály s hračkami. Nepreplňujte izbu zbytočne nábytkom a dbajte na správne osvetlenie.

Máte doma už školáka? Pohrajte si s izbou pomocou sektorového nábytku. Ladenie izby bude hračka :-) Malý študent ale potrebuje 3 zóny. Prvá je na spanie, druhá na hranie a tretia na učenie, kde už pribudne písací stôl s vhodnou stoličiek, priestory pre študijné materiály a samozrejme stolová lampa.

Nemusíte nutne potrebovať architekta, aby ste urobili dieťaťu izbičku jeho snov. Nechajte dieťa, nech si motív  v izbičke vyberie samo a citlivo a s láskou mu krok po kroku vytvorte priestor, kde bude rado tráviť svoj čas.